Meriden.pl » Ako správne merať telesnú teplotu dieťaťa?


Ako merať telesnú teplotu dieťaťa?

Každý rodič, ktorého dieťa čelí horúčke, má na mysli rovnaké dilemy - Je to už horúčka? Ako merať teplotu na dosiahnutie správneho výsledku? Kde merať pre čo najpresnejšie meranie? Definícia bazálnej teploty hovorí, že je to najnižšia teplota dosiahnutá po odpočinku, meraná hneď, ako sa zobudíte pred akoukoľvek fyzickou aktivitou. Telesná teplota závisí od viacerých faktorov a môžeme sem zaradiť: pohlavie, dennú dobu (večer je teplota vyššia ako ráno) a vek. Pri zohľadnení vonkajších faktorov, medzi ktoré patria: teplota okolia, hlad, horúci alebo studený kúpeľ, cvičenie alebo stres. Veľmi dobrým riešením je zmerať dieťaťu teplotu niekoľkokrát, keď je zdravé, výsledok merania si zapísať a použiť ho ako referenčný bod, keď bojujeme so zvýšenou teplotou. Nie je celkom pravda, že každé ľudské telo musí mať správnu teplotu, ktorá sa predpokladá na 36,6 ̊C. Naše telá sa od seba líšia, každé telo sa vyznačuje individuálnou teplotou, ktorá sa môže mierne líšiť. Nezabúdajme ani na to, že teplotné rozdiely budú vyplývať z miesta merania, každá časť tela sa vyznačuje určitým rozsahom normálnych hodnôt, ktoré sa môžu líšiť až o 1 ̊C.

DETI DO 3 MESIACOV

Teplota sa dá merať v konečníku, v uchu, v ústach, v podpazuší, na čele. Pri rozhodovaní o meraní na rôznych častiach tela treba pamätať na to, že výsledok sa bude líšiť, napr. teplota v konečníku bude vyššia ako teplota v ústnej dutine (0,3-0,6 ̊C), ktorá je ale vyššia ako teplota, ktorá sa meria v podpazuší. Napriek tomu u bábätiek do 3 mesiacov je rektálne meranie najpresnejšie. Americká pediatrická akadémia odporúča túto metódu mladým rodičom ako najpresnejšiu. Na čo nezabudnúť pri výbere tejto metódy?


1. Určite, na to, že hraničná teplota v konečníku, ktorá určuje horúčku je teplota 38 ̊C.

2. Pri použití tejto metódy by ste mali mať niekoľko teplomerov a jeden by sa mal používať len na túto metódu a len pre jedno dieťa.

3. Pred každým použitím teplomera dôkladne očistite hrot alkoholom alebo mydlovou vodou a potom dôkladne opláchnite studenou vodou.

4. Použite olivový olej alebo krém, ktorý lubrikuje teplomer, čo uľahčí prácu.

5. Merania by sa mali vykonávať buď bruchom dole alebo hore, zdvihnutím nôh poriadne uvoľnite zadok a teplomer vložte maximálne do hĺbky 1,5 cm.

DETI VO VEKU 3-5 ROKOV

Keď vaše dieťa dosiahne predškolský vek, najlepšie miesto merania teploty je v uchu a na čele, kde je rozsah 35,8 C - 38,0 ̊C.

1. Jemne nakloňte ucho dieťaťa a teplomer jemne vložte do zvukovodu.

2. Venujte pozornosť tomu, či nie je v uchu prebytok ušného mazu, ktorý by mohol skresliť výsledok merania.

3. Ak je výsledok medzi 35,8 ̊C - 38,0 ̊C, teplota je v poriadku.

4. Pamätajte, že meriame čelo, nie spánky.

DETI NAD 5 ROKOV

Pri staršie deti je dobrým riešením meranie teploty v ústach. Rozsah správnych výsledkov je medzi 35,5 ̊C a 37,7 ̊C. Meranie by sa malo vykonať s prihliadnutím na predtým zjedené jedlo alebo vypité tekutiny (horúci čaj zvýši výslednú teplotu).V našej krajine sa najčastejšie meria teplota v podpazuší, no treba pripomenúť, že ide o miesto, ktoré neodráža teplotu vo vnútri tela, vyznačuje sa dosť nízkou citlivosťou. Rozsah platných hodnôt je 34,7 ̊C - 37,3 ̊C.

 

KEDY ÍSŤ S DIEŤAŤOM K LEKÁROVI?

V prípade horúčky u novorodencov a dojčiat do 3 mesiacov ideme vždy k lekárovi, príznaky neignorujeme, pretože môžu viesť k vážnemu poškodeniu organizmu. S deťmi medzi 3. a 5. mesiacom života ideme k lekárovi, keď teplota dosiahne 38,5 ̊C. Ak stav detí starších ako 6 mesiacov nevzbudzuje podozrenie, môžeme ich liečiť doma podávaním liekov proti horúčke, pričom sa snažíme znížiť teplotu sami. Ak horúčka pretrváva aj po 5 dňoch, navštívte lekára.