ELEKTROSTIMULÁCIA
Elektrostimulácia sa používa v rehabilitácii už viac ako 50 rokov a je to rehabilitačný alebo liečebný postup, ktorý zahŕňa stimuláciu nervov alebo svalov elektrickými impulzmi špecifickej frekvencie, amplitúdy a trvania. Veľmi často sa u pacientov vyskytuje chronická bolesť, ktorá sa dá liečiť rôznymi spôsobmi, farmakologicky alebo chirurgicky. Každý z týchto prístupov prináša riziká, lieky môžu byť návykové a chirurgické zákroky sú spojené s potenciálnymi komplikáciami. Elektrostimulácia TENS je alternatívou úľavy od bolesti a je najbližšou metódou k prirodzeným metódam úľavy od bolesti. Vzhľadom na typy impulzov existujú štyri typy terapie TENS:
Často sa pýtame, či je elektrostimulácia skutočne bezpečna? Niektorí ľudia sa zľaknú už pri pomyslení na použitie elektriny v terapii. Obávajú sa, že celá procedúra bude nekonečná bolesť. Vôbec to tak nie je, pretože pacient počas zákroku pociťuje len jemné brnenie na koži a nanajvýš svalové vibrácie okolo elektród. El. prúdy TENS majú nízku intenzitu, a preto stimulujú iba nervy na povrchu kože. Nepochybnou výhodou z pohľadu ľudí, ktorí zle reagujú na farmakológiu, je, že počas terapie TENS nedochádza k žiadnym vedľajším účinkom.
Napriek bezpečnosti používania TENS terapie musíme špecifikovať niekoľko obmedzení. Pacienti s implantovaným kardiostimulátorom a ženy v prvom trimestri gravidity by nemali používať elektrostimuláciu. Počas celého tehotenstva nie je vhodné, aby ženy používali elektrostimuláciu umiestnením elektród na brucho. Ďalšími obmedzeniami sú difúzna viscerálna bolesť a psychogénne ochorenia, ktoré taktiež obmedzujú možnosť využitia TENS terapie. Okrem toho môžeme uviesť skupinu ochorení, ktoré obmedzujú používanie elektrostimulácie TENS a vyžadujú si predchádzajúcu lekársku konzultáciu. Do tejto skupiny patrí okrem iného poškodenie myokardu, arytmia, epilepsia a duševné choroby.
Ako zistiť, či potrebujeme elektrostimuláciu TENS? Ak bojujeme s:
Na vykonanie procedúry TENS sú potrebné minimálne 2 elektródy (1 kanál), ktoré tvoria uzavretý okruh. Najčastejšie však nájdeme elektrostimulátory s dvomi kanálmi a 4 elektródami pripravené na zapojenie, vďaka čomu dokážeme stimulovať dve rôzne oblasti súčasne. Usporiadanie elektród tiež nemôže byť náhodné. Majte na pamäti, že elektródy môžu byť umiestnené lokálne (to znamená v blízkosti bolesti).Elektrostimulačné kúry nemusíme využívať len v nemocnici alebo u fyzioterapeuta, technologický pokrok nám umožnil využívať elektrostimuláciu aj v pohodlí domova. Prístroje ako Meriden Axone nám ponúkajú bezpečnú elektrostimuláciu oslabených svalov, bez vedľajších účinkov (po vylúčení kontraindikácií). Poradia si s bolesťami rôzneho pôvodu alebo opuchmi. Zariadenie má veľkosť mobilného telefónu a jeho ovládanie je takmer rovnako jednoduché. Má intuitívne menu, ktoré uľahčuje používanie zariadenia aj starším ľuďom.