Zubná kefka nie je všetko. Poradíme, ako sa starať o ústnu hygienu, aby ste sa dlho tešili zo zdravého úsmevu
Pravidelné návštevy zubného lekára (najmenej dvakrát ročne) zohrávajú v prevencii zdravej ústnej dutiny nepopierateľnú kľúčovú úlohu. Pri takejto návšteve by ste mali raz ročne využiť ošetrenie extrakcie zubného kameňa ultrazvukom, pieskovanie, ktoré odstráni prípadné usadeniny hromadiace sa v nerovnostiach a fluoridačné ošetrenie na ochranu našich zubov. Čo tak denná profylaxia? Je to naša rutinná činnosť, vďaka ktorej sú zuby zdravé a čisté, ďasná sú ružové a v ústach sa nemnožia baktérie. Štyri piliere sú kľúčom k úspechu: správna zubná kefka, niť, zubná pasta, ústna voda.
Pri čistení zubov by sme si mali vyberať kefky s mäkkými, prípadne stredne tvrdými štetinami. Vďaka tomu predídeme poškodeniu ďasien a odhaľovaniu zubných krčkov. Nezabudnite, že hrot alebo samotnú kefku treba starostlivo sledovať a vymeniť, keď zistíme, že štetiny našej kefky už nie sú vhodné na použitie. Čas čistenia zubov je veľmi dôležitý. Odporúčania zubných lekárov sú dve minúty dvakrát denne. Čoraz viac lekárov však hovorí, že by ste si mali zuby čistiť dovtedy, kým nebudete mať pocit, že sú dokonale čisté. Netreba zabúdať ani na čistenie jazyka, podnebia a líc, pretože tam tiež prichádzame do kontaktu s baktériami a nepochybne aj s ich množením. Na trhu sú zubné kefky, ktoré majú nadstavce určené špeciálne na čistenie jazyka. NETLAČTE - NEDRHNITE- VYMETAJTE
Spôsob, akým si čistíme zuby a aký pohyb robíme, je veľmi dôležitý, bohužiaľ nie každý to vie robiť správne. Nemali by sme drhnúť, tlačiť ani praktizovať rotačné pohyby. Najvýhodnejší je zametací pohyb, ktorý ako jediný spôsobí, že baktérie z medzizubných priestorov jednoducho vymetieme. Pred výberom zubnej kefky sa oplatí siahnuť po sonických kefkách, vďaka ktorým sa čistenie zubov stáva menej komplikovaným.
Zubná niť je nevyhnutnosťou pre každodennú ústnu hygienu, na ktorú tak často zabúdame a ktorá je taká užitočná. Môže sa stať, že naša zubná kefka nedosiahne všetky medzizubné priestory, vtedy prichádza na rad zubná niť. Používanie je veľmi jednoduché. Po každom čistení zubov si omotajte okolo prstov kúsok nite, utiahnite niť a vložte ju medzi zuby. Omotajte ju okolo zuba do tvaru C a jemne kefujte medzizubné priestory hore a dole, pričom dávajte pozor na ďasná.
Rozmýšľame pri čistení zubov, čím si ich vlastne čistíme? Správna zubná pasta je veľmi dôležitá pre zdravie ústnej dutiny, rovnako ako zubná kefka. Pomáha odstraňovať zubný kameň, nahromadené baktérie a bojuje proti paradentóze. Zloženie pasty sa líši svojimi vlastnosťami, napríklad bieliacimi alebo upokojujúcimi pri precitlivenosti zubov. Najčastejšie však v pastách nájdeme fluór, ktorý spevňuje sklovinu a chráni pred kazom, uhličitan vápenatý, ktorý má abrazívne vlastnosti, glycerín či sorbitol, ktorý zabraňuje vysychaniu pasty a arómy. Najdôležitejšie je, aby bola pasta bezpečná a mala účinky popísané na obale. Prečítajte si ingrediencie a vyberte si pastu, ktorá vyhovuje vašim individuálnym potrebám. Ak bojujeme s precitlivenosťou zubov, hľadajme v paste dusičnan draselný a ak nás trápi zápal ďasien, hľadajme difosfáty.
Oplatí sa siahnuť po ústnych vodách. Sú nápomocné pri každodennej profylaxii a starostlivosti o ústnu dutinu, pretože zabíjajú baktérie, dostávajú sa na ťažko dostupné miesta, zabraňujú tvorbe povlaku a osviežujú náš dych. Siahnite po vodách, ktoré neobsahujú alkohol, ktorý vysušuje sliznicu. Na trhu sú aj medzizubné kefky, ktoré plnia rovnakú funkciu ako zubná niť, čistia medzizubné priestory od zvyškov potravín. V našom portfóliu ponúkame aj zubné zavlažovače, teda prístroje, ktoré miešajú vzduch s vodou a generovaním bodového prúdu umývajú medzizubné priestory. Nezabúdajte sa o zuby starať vždy, nielen cez sviatky.