Čoraz viac ľudí používa aktívne uhlie ako lacnú metódu bielenia zubov – ale stojí to za to?
Každý z nás sníva o snehobielom úsmeve, ktorý by potešil, nie odradil. Biele zuby bez zafarbenia a kazov sú krásnou výkladnou skriňou človeka, najmä čo sa týka medziľudských kontaktov. Čím viac chce mať každý z nás snehobiely úsmev, tým viac sa objavujú prípravky, ktoré ponúkajú rýchle, lacné a teoreticky účinné bielenie doma. Ale stojí to za to? Ako sa nestať obeťou falošných sľubov výrobcov či online poradcov, ktorí majú so stomatológiou spoločné toľko ako my s kvantovou fyzikou?
Existuje niekoľko pravidiel, ktoré treba mať na pamäti, keď siahate po metódach domáceho bielenia. Určite si musíte pamätať, že slogany s názvom rýchle, lacné, bezpečné v prípade bezpečného bielenia domácnosti sa navzájom vylučujú. Mali by sme mať rozsvietené červené svetlo... pretože tu niečo nie je v poriadku. Ak je to rýchle a bezpečné, nie je to lacné, ak je to lacné a rýchle, je to nebezpečné.
Bezpečné prípravky na bielenie zubov prenikajú do vnútra zuba, tzv. dentínu, a tým biela úsmev. Domáce prípravky na báze aktívneho uhlia sú pre lekárov veľkou neznámou, nevieme, ako pôsobia na sklovinu. Vieme však, že môžu viesť k erózii a poškodeniu, precitlivenosti a zubnému kazu.
Bieli aktívne uhlie zuby efektívne?
Treba pamätať na to, že účinok aktívneho uhlia je len povrchový, takže ak máte prirodzene tmavší odtieň zubov, veľa zmeníte. Pre porovnanie, v zubných ambulanciách sa používajú prípravky, ktoré prenikajú hlboko do dentínu a tam v procese oxidácie menia farebné látky na bezfarebné.
Existujú dva spôsoby použitia aktívneho uhlia doma. Prvý navrhuje intenzívne vtierať pastu s aktívnym uhlím do zubov a opakovať postup každé 2-3 dni. Žiaľ, táto metóda je veľmi nebezpečná, pretože hoci sa zuby môžu na prvý pohľad zdať hladšie a čistejšie, ich stav sa môže výrazne zhoršiť. Mali by sme pamätať na to, že sklovina je „produktom“ ektodermy, čo znamená, že nemá žiadne regeneračné vlastnosti, akonáhle je sklovina poškodená, už sa neobnoví. Oplatí sa teda riskovať? Druhý spôsob, o ktorom sme viac presvedčení, je ten, ktorý navrhuje naniesť pastu s aktívnym uhlím na zuby a nechať pár minút pôsobiť. Nečakajte veľkolepé efekty, skôr budú menej viditeľné. Tiež buďte pripravení vyčistiť kúpeľňu, pretože uhlie ju veľmi zašpiní J.
Čo teda robiť?
Ak chcete mať čisté svedomie, že si nespôsobíte nenávratné poškodenie skloviny, odporúčame navštíviť odborníka, ktorý vám pomôže vybrať tú najlepšiu metódu. Najčastejšie používanou metódou je prekryvová metóda, v ordinácii dostaneme prekrytie prispôsobené tvaru našej čeľuste a bieliaci gél. Pacient sa vráti domov a na niekoľko dní si cez noc nanesie prekrytie s gélom s koncentráciou 16% peroxidu aplikovaného vo vnútri (pre porovnanie, predpisy povoľujú maximálnu koncentráciu 0,1% v bieliacich zubných pastách), vďaka čomu sú účinky rýchlejšie a bezpečné. Pri výbere tohto spôsobu musíme počítať s vyššími nákladmi, ceny začínajú od 700 PLN.
A čo neskôr?
Pamätajte, že o biely úsmev sa musíte postarať. Návšteva zubára a profesionálne bielenie je len začiatok nášho dobrodružstva. Záleží na nás, či efekt vydrží a ako dlho si ho budeme užívať. Po ošetrení sa odporúča biela diéta, ktorá je naším spojencom v udržiavaní bielych zubov.