Bolesť zubov
Bolesť zubov je bežným neduhom, väčšina ľudí aspoň raz v živote zažila tento nepríjemný pocit, či už pre precitlivenosť alebo vážnejšie ochorenie. Isté je, že by sme nemali ignorovať žiadne príznaky, ktoré pociťujeme, pretože môžu viesť k vážnym komplikáciám. Vždy treba navštíviť lekára, aby zistil, kde je príčina našich problémov.
Bolesť zubov je definovaná ako najťažšia fyzická bolesť pre človeka. V skutočnosti môže mať bolesť zubov rôzne symptómy, mierne alebo akútne, ktoré zasahujú do každodenného fungovania do takej miery, že domáce lieky proti bolesti sa stávajú samozrejmosťou. Odloženie návštevy lekára je najhoršie možné rozhodnutie, pretože bolesť sa vráti s dvojnásobnou silou. Bolesť zubov nie je normálny stav, je to reakcia na abnormality v tele, preto by sme to nemali brať na ľahkú váhu. Najčastejšou príčinou bolesti je zubný kaz a nedostatočná ústna hygiena, ale bolesť môže byť spôsobená aj zápalom ďasien, infekciou zubnej drene alebo periostu, reakciami z precitlivenosti, nesprávnym chirurgickým zákrokom alebo následkom traumy.
Náhla bolesť zubov, ku ktorej dochádza v dôsledku kontaktu s horúcimi alebo studenými nápojmi, môže byť príznakom citlivosti zubov. Bolesť môže vyvolať aj sladké občerstvenie, sýtené nápoje alebo kyslé produkty. Ak trpíme na precitlivenosť zubov, dentín vedie impulz cez dentínové tubuly do drene, teda najviac inervovaného zubného tkaniva. Bodavá, krátkodobá bolesť, ktorá ustupuje, je reakciou na citlivosť zubov. Precitlivenosť sa dá znížiť zmenou každodenných stravovacích návykov či lepšou ústnou hygienou, ak nepomáhajú domáce metódy, zájdite k zubárovi, ktorý vám pomocou špeciálnych prípravkov uzatvárajúcich zubné tubuly pomôže zmierniť bolesť.
Vec sa skomplikuje, keď sa bolesť stane chronickou, pulzujúcou, môže to znamenať, že kaz prítomný v ústnej dutine prenikol a poškodil zubovinu. Spočiatku sa kaz vytvára na vonkajších tkanivách a pokrýva sklovinu a korunu. Až neskôr sa baktérie dostanú do zuboviny a poškodia ju, čím spôsobia bolesť. Bolesť vyplývajúca z jej poškodenia sa vyskytuje najčastejšie pri zohýbaní sa, ležaní alebo jedení teplého či studeného jedla. Ak sa zubovina nezačne včas liečiť, dôjde k jej úplnému poškodeniu.
Keď máme čo do činenia so silnými bolesťami sprevádzanými opuchmi, ktoré sa nedajú liečiť dostupnými liekmi proti bolesti, máme do činenia s bakteriálnou zápalom zuboviny a jej nekrózou. Medzi najčastejšie príznaky patrí zápal peri-povrchových tkanív, zubný absces alebo koreňová cysta. Pri zápale peri-povrchových tkanív je v apikálnej oblasti zuba prítomný pocit bolesti. Zubný absces sa prejavuje akútnou, nepretržitou a spontánnou bolesťou sprevádzanou opuchom tváre, zväčšenými lymfatickými uzlinami, horúčkou alebo fistulou (hnisavá hrčka na ďasne pri chorom zube). Objavenie sa zubného abscesu vyžaduje okamžitú liečbu, pretože sa stáva nebezpečným ohniskom zápalu v tele. Baktérie v abscese sa môžu dostať do krvného obehu a dostať sa do srdca, obličiek, pečene a mozgu. Absces u tehotných žien je veľmi nebezpečná situácia, pretože všeobecná infekcia zubov môže byť rizikovým faktorom predčasného pôrodu alebo potratu. Ak spozorujete takéto príznaky, mali by ste okamžite navštíviť lekára, pretože situácia si vyžiada ošetrenie koreňových kanálikov, antibiotickú terapiu, operáciu alebo extrakciu zuba. Podcenenie príznakov ochorenia v ústnej dutine môže viesť ku komplikáciám, napr. zubné cysty a gangréna, sinusitída, zápal hlavových nervov, trombóza tvárových žíl, encefalitída či hnisavá meningitída. Ak je bolesť v celej čeľusti, môže to byť spôsobené problematickými zubami múdrosti. Ich prerezávanie sa je veľmi často spojené s bolesťou. Zuby múdrosti môžu bolieť nielen pri prerezávaní sa, môžu byť aj nesprávne umiestnené pod ďasnom, stláčať nervy, ktoré spôsobujú bolesť nič netušiacemu pacientovi.