Prečo sú mliečne zuby rovnako dôležité ako trvalé zuby?
Nuž, každý človek prichádzajúci na tento svet má dve sady zubov – dočasné, tzv. mliečne a stále zuby. Zubné lôžka, mliečne aj trvalé, sa objavujú už počas tehotenstva a my sa rodíme s batožinou na celý život. Korene trvalých zubov zaujímajú svoje miesto v zubnom dôžku spolu s mliečnymi zubami, sú od seba oddelené iba kostnou priehradkou.
Mnohí rodičia podceňujú význam mliečnych zubov pre zdravie svojich detí, žijú s myšlienkou, že zuby vypadnú a bude po kriku. Takéto nesprávne myslenie môže viesť k mnohým problémom.
Hoci prichádzame na svet, ako sme už spomínali, s koreňmi oboch typov zubov, ako prvé sa objavujú mliečne. Zvyčajne sa prerezávajú od 6. do 30. mesiaca veku, takže posledné by sa mali objaviť po druhom roku života. Je ich dvadsať, v čeľusti aj v sánke po desať. Vzhľadom na svoj tvar a funkciu sa delia na: rezáky (8 kusov), očné zuby (4 kusy) a črenové zuby (8 kusov). Proces ich straty zvyčajne trvá od 6 do 13 rokov, niekedy sú v čeľusti mliečne zuby a trvalé zuby súčasne. Predčasná strata mliečnych zubov v dôsledku kazu alebo mechanického poranenia môže v budúcnosti viesť k mnohým problémom.
Mliečne zuby vyzerajú na prvý pohľad takmer identicky s trvalými zubami. Rozdiel je v ich konštrukcii. Korene mliečnych zubov sú menšie, tenšie a rovnejšie ako pri trvalých zuboch. Navyše majú tenšiu vrstvu skloviny a dentínu a samotná sklovina je menej mineralizovaná. Špecifická štruktúra mliečnych zubov nepochybne zvyšuje ich náchylnosť na vznik zubného kazu. Ich mliečno-biela farba sa tiež líši od farby trvalých zubov, ktoré sa zdajú byť krémové. Mliečne zuby sú fyziologicky pohyblivé, čo znamená, že sa pred vypadnutím kývajú.
Sú to zdravé mliečne zuby, ktoré sú pevným základom pre zdravý trvalý chrup. To, ako budú naše trvalé zuby vyzerať, závisí vo veľkej miere od ich stavu, rozostupu a vzhľadu. Je veľmi dôležité neignorovať žiadne príznaky choroby, dbať na každodennú hygienu už od malička, pretože zdravé mliečne zuby znamenajú zdravý úsmev do budúcnosti.
Zanedbané mliečne zuby sa začnú kaziť, objaví sa hnis a zápal, je veľmi ľahké dostať pulpitídu, ktorá môže viesť k zápalu periapikálnych tkanív. Výsledkom je nielen vystavovanie dieťaťa stresu a bolesti, ale aj presvedčenie, že návšteva zubára je skutočný horor. Najdôležitejšie však je, že pokazené a zanedbané mliečne zuby sú problémom so zlou prognózou pre budúcnosť.